Dopłata do remontu toalety z PFRON

W przypadku niepełnosprawności ultraważne jest, by umożliwić choremu maksymalnie największą autonomię. Zaledwie takim sposobem zarówno ciało, jak i psychika osoby niepełnosprawnej będzie w możliwie najlepszym stanie. Przeszkodą są jednak bardzo często fundusze, a raczej ich niedostatek. Niepełnosprawni niekiedy utrzymują się z renty dla niepełnosprawnych oraz świadczeń socjalnych, które wystarczają , choć nie zawsze, tylko na podstawowe produkty życiowe. Nieliczni uznają ten stan rzeczy za pusty – można przeżyć, jednak nie pojedzie się na wczasy, nie zrobi prac remontowych domu ani nie pojedzie na zwariowane zakupy nawet raz na pół roku. Osoby o ograniczonej sprawności, które chcą dopasować własne mieszkanie do swoich potrzeb, mogą starać się o dopłatę z PFRON. Bywa, że prosty uchwyt dla niepełnosprawnych jest w stanie w znaczny sposób uprościć codzienne czynności w domu.

Kiedy możesz otrzymać środki na remont

Aby dostać dotację na remont toalety, należy spełnić szereg warunków.Na wstępie dom, w którym planujemy wykonać remont mieszkania, ma być nasz, a jeśli jesteśmy tylko lokatorami, na remont musi wyrazić pisemną zgodę gospodarz nieruchomości. To rzecz, bez której nie będziemy mogli choćby pomarzyć o remoncie. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych należy się wszelkim ludziom o ograniczonej sprawności, którzy mają problemy w poruszaniu się, a przystosowanie pomieszczeń jest usprawiedliwiony wymaganiami wynikającymi z ich niepełnosprawności. Ubiegając się o fundusze na dopasowanie łazienki, należy złożyć wymagany dokument o częściowe sfinansowanie pozbycia się barier do PCPR (lub MOPR) w miejscu przebywania. Jest też możliwość, by złożyć go online w SOW pod adresem sow.pfron.org.pl. Do wniosku należy dołączyć dokument poświadczający niepełnosprawność oraz zaświadczenie o przychodach.

Jaki remont można sfinansować z refundacji?

W przypadku refundacji całościowy remont łazienki nie jest możliwy, toteż nie jesteśmy w stanie za te fundusze zmienić płytek na ładniejsze, jedynie przez ich niemodny kolor. Dofinansowanie powinno obejmować jedynie wyeliminowanie aktualnych trudności, dlatego usunięcie wszystkich komplikacji, jakie postaci kalekiej mogą uniemożliwiać autonomiczne używanie toalety. Możemy wiec umocować uchwyt dla niepełnosprawnych, wymienić wanienkę na kabinę prysznicową bądź też powiększyć drzwi. Oprócz tego dosponsorowanie z PFRON i jego kwota zależy od kategorii niepełnosprawności, więc np. niepełnosprawnym na wózku przykleja się uchwyt dla niepełnosprawnych tuż obok wanny lub sedesu a także wszystkie elementy w toalecie na właściwych poziomach, co jest powiązane z zakupem np. kolejnej szerszej szafki z umywalką, wanny razem drzwiami.

Ile otrzymać?

Procent refundacji stanowi do 95% kosztów, jednakże nie więcej niż 15-krotność przeciętnej wypłaty. Kolejne 5% to najmniejszy wkład samodzielny, który człowiek ograniczony ruchowo jest zobowiązany sfinansować z swoich pieniędzy. Refundację zlikwidowania kłopotów strukturalnych oraz natury technicznej da się osiągnąć raz na 3 lata. Kluczowy jest argument, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie oddaje sfinansowanych kosztów remontu, toteż z wszystkimi działaniami należy się pohamować do dnia przyznania środków i podpisania dokumentu o dopłacie z PFRON. Pracami remontowymi częściowo finansowanymi przez PFRON interesują się również firmy remontowo — budowlane, które mają umiejętności i po mistrzowsku wiedzą, jakie elementy nadają się do dotacji, a za jakie osoba niesprawna ruchowo będzie zmuszona płacić we własnym zakresie. Dostosowywanie łazienki do osoby kalekiej najlepiej zostawić fachowcom, gdyż istnieje nad wyraz dużo warunków do spełnienia, by to miejsce niewątpliwie ulepszało byt osobie korzystającej.Idzie tu zwłaszcza o optymalne usytuowanie rzeczy stabilnych takich jak wanna, szafka ze zlewem czy sedes, jak i przymocowanie w dobrych pozycjach i poziomach np. tych elementów jak uchwyt dla niepełnosprawnych lub też przycisk do wezwania pomocy.