To jest potrzebne do zakupu przetwornicy samochodowej

W niejednym samochodzie powinna znaleźć się przetwornica napięcia – przede wszystkim przed poważniejszą trasą czy udaniem się na urlop. To urządzenie, które z akumulatora lub gniazda zapalniczki pozwoli zasilić lodówki turystyczne, ładowarki, laptopy, nagrzewnice, itp. Użyteczny aparat umożliwia zamianę prądu stałego na 230 V, który z kontaktów uruchamia najczęściej stosowne urządzenia elektryczne. Pojawiają się jednak rozmaite pytania. Dlaczego przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od modelu 1000 W?. Które zalety wskazują na większą moc?

Jakie znamy typy przetwornic samochodowych?

Na rynku akcesoriów motoryzacyjnych są dostępne dwa typy przetwornic:
1. Przetwornice elektryczne IPS – wytwarzają na końcu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Mamy tu napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym, którego wartość skuteczna jest identyczna, jak ten sam parametr przebiegu sinusoidalnego, który ma miejsce w prądzie sieciowym. Przetwornica napięcia IPS ma zastosowanie do uruchamiania urządzeń elektrycznych rezystancyjnych oraz elektronicznych. Co więcej, potrafią bez większego wysiłku doładować laptopa w samochodzie, a nawet uruchomić telewizor – choć niektóre urządzenia będą mieć problem w postaci przerywanego odbioru fonii i wizji.
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – identycznie jak w przypadku energii w sieciach zewnętrznych oddają napięcie sinusoidalne o charakterystyce zmiennej. Dają one opcję zasilania produktów wyposażonych w transformatory i silniki elektryczne. Oznacza to, że w realiach urlopowych zmotoryzowany turysta da radę skorzystać z lodówki, przyrządzić kawę z ekspresu, a także uruchomić ekstra klimatyzator. Co więcej, da się nimi zasilać identyczne sprzęty, obsługiwane przez przetwornicę IPS. Zauważmy, że wersja sinus jest uniwersalna i ma szersze użycie.

Jakie różnice mamy między 1000 A 2000 W w przetwornicy samochodowej?

Każda przetwornica opisywana jest przez dwie wartości: moc znamionową i moc maksymalną. Pierwsza wartość jest używana do ustalenia mocy potrzebnej do ciągłego, równomiernego pobierania. W razie konieczności skumulowania, na przykład przy uruchamianiu urządzeń elektrycznych, przetwornica musi wytworzyć spotęgowaną moc przez czas krótszy niż 1 sekunda – to właśnie jest istota drugiej wartości. Należy dobrać przetwornicę tak, by podłączone urządzenie nie miało mocy większej od 85% mocy znamionowej przetwornicy. Na przykład przetwornica samochodowa 2000 W może okazać się wymagana w sytuacji, gdy do akumulatora jest podłączony czajnik elektryczny o mocy 1600 W, a to dość powszechna wartość. Podsumowując – 2000 W to minimum przyzwoitości dla przetwornicy, a bardziej wymagający użytkownicy powinni zająć się modelem o mocy co najmniej 4000 W.